Här hittar du alla de senaste nyheterna från Louis Poulsen. Den stora danska lamptillverkaren samarbetar kontinuerligt med nya och begåvade designers. Tillsammans skapar de framtidens belysning och du hittar den här. Även om företaget kanske är mest känt för sitt samarbete med belysningsmästaren Poul Henningsen, har det lyckats att ständigt förnya sig. Du kan se resultatet på sidan nedan.
Företaget är välkänt inom belysning och särskilt för sitt långvariga samarbete med den danske designern Poul Henningsen. Tillsammans har de skapat en rikedom av alla typer av lampor. Taklampor, golvlampor, vägglampor, bordslampor och utomhuslampor. Under årens lopp har företaget också samarbetat med flera andra erkända och mycket begåvade designers och arkitekter. I utbudet ingår ljusdesign av Oki Sato, Verner Panton och Vilhelm Lauritzen.
Samarbetena med begåvade designers omfattar både internationella och nationella. Bland de internationella märks den japanske designern Shoichi Uchiyama. https.//c_363968Han skapade den eftertraktade Enigma och den har - som något helt nytt - getts ut i svart. En spännande och svävande ljusnyhet från det traditionella danska belysningsmärket.
Bland de nationella formgivare som företaget har samarbetat med finns Christian Flindt. Han började med att skapa en utomhuspollare som fick hans efternamn. Samarbetet fortsatte och idag ingår även den helt nya väggmonterade utomhuslampan. Den har en vacker rund form och finns i flera olika färger.
Mer traditionella lampor - nämligen de som designats av Poul Henningsen - får ibland en makeover. Företaget lanserar regelbundet Limited Editions av de ikoniska PH-lamporna. Taklampor, bordslampor och golvlampor. Senast i raden av nyheter är den välkända bordslampan 3/2. Med inspiration från de äldsta modellerna som Poul Henningsen skapade och med ett skarpt öga för moderna trender har Louis Poulsen lanserat en vacker Limited Edition i mässing och bärnsten.